Středa 20.6.2018

 

Přídavná 12V zásuvka v interiéru (např. na navigaci)

Spousta řidičů v dnešní době používá navigaci. Jenže ve většině automobilů je jen jedna 12V zásuvka. Tato zásuvka bývá většinou na středové konzole. Takže připojení kabelu k navigaci není moc pohodlné. Obvzlášť v případě, že máte navigaci umístěnou vlevo, jako já. Navíc připojení navigace znemožní připojení dalších zařízení (nabíječka, autolednička, ...). Tak jsem se rozhodl si nějaké 12V zásuvky k tomuto účelu doplnit.
Vzhledem k tomu, že zásuvka se nepoužívá trvale, je lepší pořídit zásuvku s krytkou. Koupit lze téměř v každé auto prodejně za cca 60,- Kč.


Pak stačí vybrat vhodné místo.
Já jsem zvolil umístění vlevo vedle volantu, kde je pro zásuvku místo a navíc tam nevede žádná kabeláž (viz. červená šipka).


V tomto místě vyvrtáme díru pro vložení zásuvky. Předem si změřte průměr zásuvky posuvným měřidlem. Přichystáme si dva vodiče, na které přiděláme konektory faston (vždy na jeden konec, který se připojí k nové zásuvce). Vodič - připojíme druhým koncem kamkoliv ke kostře automobilu (co nejblíže), vodič + připojíme buď přes pojistku přímo do pojistkové skříně nebo protáhneme vodič do středové konzole a napojíme ho na stávající zásuvku zapalovače. Vzhledem k malému odběru nabíječky navigace jsem zvolil připojení na stávající zásuvku zapalovače. Tato zásuvka má svou pojistku, takže není potřeba dávat na vodič další pojistku. Ale kdo chce mít jistotu, tak může.
Nacvakneme fastony, zásuvku vložíme do otvoru a přitáhneme plastovou matkou, která je dodávaná se zásuvkou.


A máme hotovo.


Další autozásuvku je možné připojit např. pod loketní opěrku, aby ji měli k dispozici spolujezdci na zadních sedadlech pro připojení např. mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače.
K těmto účelům je dobré použít typ, který má i USB pro nabíjení.


Pokud jezdíte na delší cesty, tak se hodí i zásuvka v kufru auta, kde se dá připojit třeba autolednička. Tuto zásuvku ale doporučuji vybavit samostatnou pojistkou.

Pokud nechcete vrtat v interiéru, tak to můžete vyřešit, jako majitel Logana Izboril, který koupil na serveru www.dealextreme.com čtyřnásobnou zásuvku s vypínači a přidělal ji pod středovou konzolu a vypínače pod volant.Počet přístupů: 549102

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix