Středa 20.6.2018

 

Zabezpečení auta

Předem je potřeba upozornit, že žádný systém zabezpečení nezaručí na 100%, aby bylo auto ukradeno, popř. vykradeno. Jde hlavně o to, aby jsme to zlodějům pokud možno co nejvíce ztížili a aby nás to vyšlo na co nejméně peněz.
Zmíním zde několik systémů přídavného zajištění auta. Některá z nich na autě mám, některá ne. Nebudu ale vyjmenovávat která, protože tím bych to potenciálnímu zloději mohl zjednodušit. ;-)

IMOBILIZÉR
Ve většině současných automobilů je již ve standardní výbavě. Je to elektronické zařízení integrované v automobilu. Brání naběhnutí motoru, pokud by nebyl vložen správný klíč. To znemožňuje potenciálním zlodějům, aby nastartovali motor aniž by měli originální klíč.


AUTOALARM
Montáž alarmu do Logana je jednoduchá (pokud máte vyšší verzi, protože odpadá montáž centrálu a dveřních kontaktů). Dokonce lze i využít rezervní (bílý) káblík, který je natažen už z výroby z motorového prostoru do kabiny.
Vhodný je např. alarm Light-Security od firmy www.flajzar.cz. Tento alarm má otestovaný Kosťa Kostič bezproblémovou montáží do několika Loganů.
Cena je kolem 1100,- Kč. V sadě najdete řídící jednotku, dva dálkové ovladače s plovoucím kódem, sirénu, kabeláž. Alarm obsahuje i kapotový spínač a otřesové čidlo s nastaveitelnou citlivostí.


MECHANICKÉ ZÁMKY
Těchto systémů je několik typů. Zámek řadicí páky, zámek pedálů, páka na volant, ... Většinu z nich však zručný zloděl dokáže odemknout. Takže fungují pouze pro ztížení při kradení, popř. zdržení zloděje.


KÓDOVÁNÍ AUTOSKEL
Vyleptání popř. vypískování VIN kódu na skla je velmi účinná a přitom levná metoda zabezpečení vozidla proti odcizení.
Většina zlodějů raději sáhne po autu bez vyznačeného VIN kódu než s ním, protože takto označená auta jsou jako celek neprodejná, vzhledem k tomu, že jsou lehce identifikovatelná.
Případný zloděj by musel vyměnit všechna okna na autě a to je dost nákladná (časově i finančně) operace.
Firem které toto nabízejí je spousta. Já jsem si vybral www.vinprotect.cz.
V ceně kolem 400,-Kč vám přijde obálka s leptacím roztokem, aplikačním štětečkem, dvěma samolepkami na sklo a 10 šablonek s vaším VIN kódem (a samozřejmě návod).

Na Logana budete potřebovat šablonek 6 (na každé okno jednu). Vyleptání všech skel se dá zvládnout za cca 20 minut. A hlavně nemusíte s autem nikam jezdit.
Výsledek pak vypadá nějak takhle:


OKENNÍ FÓLIE
Aplikace fólií na autoskla není nijak jednoduchá, proto je lepší to svěřit odbornému servisu. Cena takových fólií se pohybuje v rozmezí od 4 do 6 tisíc i s prací na celé auto.
Je potřeba mít na paměti, že fólie musí mít atest a musí být homologované. To jsou např fólie Llumar, 3M, SunTek nebo Bruxsafol. Každé sklo s aplikovanou fólií musí mít samolepku s atestem 8SD.
Já jsem si vybral firmu www.vm-autofolie.cz z Brna. Cena fólií na celý auto vyšla i s prací na 4500,- Kč vč. DPH i s atestem. Hotovo asi za 3,5 hodiny. Používají fólie LLUMAR nebo 3M. Já jsem si vybral LLUMAR.
Co získáte instalací fólií na autoskla:
- odrážejí a pohlcují až 83% sluneční energie a vytváří tak v interiéru příjemné klima
- zadržují až 30% tepelné energie a snižují tak náklady na vytápění interiéru v zimě
- pohlcují až 99% škodlivého UV záření a chrání tak posádku i interiér vozidla
- vytvářejí pocit soukromí a chrání odložené předměty před zloději
- chrání posádku před střepy při nehodě
- částečně se podílejí na zabezpečení automobilu před vloupáním (taková okna se mnohem hůře rozbíjí)
- výrazně zdokonalují vzhled automobilu
Výsledek pak vypadá nějak takhle:


SYSTÉM MIKROTEČEK
Toto je poměrně účinný způsob, který sice nezabraňuje ukradení nebo vykradení vozidla, ale ulehčuje jeho následnou identifikaci. Jedna z firem, která tento způsob zabezpečení (nejen aut) nabízí je www.krimistop.cz. Jedná se o sprej, který má v sobě mikrotečky velikosti cca 0,5 mm, na kterých je jednoznačný identifikační kód a holografická ochrana proti zfalšování. Tento sprej se nastříká kamkoliv v autě (např. do interiéru nebo do motorového prostoru). Tečky jsou tak malé, že je okem není vidět. Při identifikaci stačí vozidlo nasvítit UV lampou a místa s aplikovanými mikrotečkami se zviditelní. Pak už stačí jen kód na tečkách přečíst jednoduchým kapesním mikroskopem a porovnat s kódem dodaným v obálce se sprejem.


TUNING - STYLING
Toto je trochu dražší úprava aut. Obvykle však většina atypických prvků na autě odradí zloděle od krádeže celého auta, protože auto je snáze identifikovatelné a je pak problém s případným prodejem takového auta, popř. upravených částí.

ZABEZPEČENÍ AUTORÁDIA
Základní předpoklad je, nenechávat přední panel rádia nasazený na rádiu. Takovým způsobem naservírujete celé rádio zloději až pod nos. Pokud ho ukradne i přes to, že na něm chybí přední panel, tak vám je sice přední panel už k ničemu, ale zloději se bude rádio hůře prodávat.
Proti odcizení se dá rádio zabezpečit tak, že se celé připevní lankem k pevné části za rádiem. Většina autorádií má na zadní straně šroub s matkou nebo několik otvorů. Do těchto míst se přišroubuje ocelové lanko a po montáži rádia do auta se lanko přichytí vzadu za rádiem k pevné části vozidla.
Takto upevněné rádio se dá vytáhnout jen částečně. A kdo neví, že je takto připevněné, tak ho nevydělá.

Další tipy na zabezpečení (nejen) Logana má na svém webu Kosťa Kostič. Stojí za to si je přečíst a hlavně některé z nich použít.

Počet přístupů: 549100

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix