Sobota 21.7.2018

 

Palubní počítač v autě

Automobily značky Dacia (Logan/Sandero/Duster) mají palubní počítač. Ten však zobrazuje pouze některé údaje. Dokonce se to liší podle výbavy. Verze s nižší výbavou zobrazují méně informací než verze s vyšší výbavou.
V současné době je (podle mých informací) asi 6 verzí firmware palubního počítače Dacií:

6001 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji)
6002 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji), navíc zobrazuje průměrnou spotřebu, okamžitou spotřebu a dojezdovou vzdálenost
7101 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji)
7102 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji), navíc zobrazuje průměrnou spotřebu a dojezdovou vzdálenost
81101 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji)
81102 - zobrazuje čas, ujeté kilometry celkem, denní počítadlo kilometrů a zbývající litry v nádrži + stav paliva a teplotu motoru informativně (čárky na displeji), navíc zobrazuje průměrnou spotřebu a dojezdovou vzdálenost
Pozn.: Verzí je ještě více. Např. Logan nebo MCV pro německý trh má místo 7101 verzi 7111. Taky v nových modelech Lodgy, Sandero II a Logan II jsou jiné verze.

Z výše uvedeného je vidět, že tolik žádanou okamžitou spotřebu zobrazují vozy pouze s FW 6002. Novější vozy (ani v nejvyšší výbavě) tuto položku v PP nemají.
Spoustě řidičů by stačila průměrná spotřeba a dojezdová vzdálenost. Jenže tyto údaje mají jen vozy s nejvyšší výbavou (FW s dvojkou na konci čísla). Navíc dojezdovou vzdálenost přestane PP ukazovat při rozsvícení rezervy paliva.
Existuje několik způsobů, jak tento problém řešit:

1. Přeprogramování FW v PP.
Pro tento účel vytvořil rus RRRomzes program Logan firmware editor, kterým lze upravovat a následně přehrát FW. Tato činnost však není nijak jednoduchá. Vyžaduje znalost zdrojových kódů, výrobu kabelu na LPT port PC a následně přeprogramování EEPROM v PP. V případě že změníte třeba jen jeden byte ve FW chybně, tak vám PP bude ukazovat nesmysly nebo nebude fungovat vůbec.
Takže tuto činnost doporučuji pouze odborníkům, kteří se vyznají v elektronice a v programování integrovaných obvodů.
Navíc je potřeba vyvést z přístrojovky kontakt pro přepínač zobrazovaných informací na PP. Je na černém konektoru pin 23.2. Nákup nějakého univerzálního PP
Mě se líbí např. Scan Gauge II, který se dá zakoupit na www.scangauge.cz nebo V-checker A301. Jeho pořízení je však trochu složitější. U nás se sehnat nedá, tak to chce využít nějaký zahraniční eshop, který posílá do ČR.
Připojují se přes zásuvku OBD II, která je v odkládací přihrádce u spolujezdce pod krytkou.
Zobrazují veškeré údaje, které jsou potřeba: maximální rychlost, průměrnou rychlost, maximální dosažená teplota chladicí kapaliny, maximální dosažené otáčky motoru, čas jízdy, ujetou vzdálenost, spotřebované palivo během jízdy, náklady na spotřebované palivo, dojezd, čas jízdy se zbývajícím palivem, zbývající palivo, okamžitá spotřeba, náklady na km, napětí elektrické sítě, teplota chladicí kapaliny, teplota nasávaného vzduchu, otáčky motoru, rychlost vozidla, zatížení motoru v procentech, poloha plynového pedálu, čas zapalování, stav obohacené směsi, čtení chybových kódů, mazání chybových kódů, podmínky při kterých chyby vznikly a vypnutí kontrolky "Check Engine".
Ale jejich cena je dost vysoká (cca 3,5 tisíce).
Efektní je také pořízení navigace Garmin nüvi a bezdrátového čidla ecoRoute HD.
Bezdrátové čidlo se připojí do zásuvky OBD II a navigace z něj přijímá signál. Údaje z čidla pak zobrazuje graficky na displeji navigace.
Toto řešení je však ještě dražší. Bezdrátové čidlo stojí cca 2600,- Kč a k tomu ještě cena za samotnou navigaci.3. Výroba vlastního PP
Ač se tato možnost jeví jako složitá, tak zas tak složitá není. Buď to chce mít nějaké znalosti s programování jednočipových procesorů nebo se dá pořídit hotový univerzální palubní počítač.
Náklady na takové řešení jsou kolem 1000,- Kč.
Mě zaujal univerzální palubní počítač Veramon, který jsem zakoupil (cena 1000,- Kč + 150,- Kč kabel s konektorem).
PP má pro zobrazení údajů použit alfanumerický displej 2x16 znaků.

Základní funkce PP:
- Okamžitá spotřeba (l/hod. nebo l/100km)
- Průměrná spotřeba (l/100km)
- Spotřebované palivo
- Průměrná rychlost
- Ujetá vzdálenost
- Dojezdová vzdálenost
- Stopky
- Rychlost vozidla
- Zobrazení napětí autobaterie
- Množství paliva v nádrži
- Taxametr
- Kontrola dobíjení autobaterie
- Výstup pro relé denního svícení
- Ovládání manuální klimatizace
- Měření teploty

Servisní menu umožňuje:
- Nastavení rozměrů pneumatik
- Nastavení impulzů na jednu otáčku kola
- Nastavení impulzů na 1KM
- Nastavení vstupu pro měření spotřeby
- Nastavení uživatelského menu
- Nastavení velikosti nádrže PHM
- Kalibrace nádrže PHM
- Kalibrace měření ujeté vzdálenosti
- Korekce spotřeby
- Nastavení doplňkových funkcí

Celý PP komunikuje v češtině. Všechna hlášení na displeji i popisy hodnot jsou česky vč. diakritiky.
Má dva módy zobrazení. První způsob zobrazuje vybraný parametr na celém řádku (horní řádek název parametru, spodní řádek hodnotu parametru). Druhý způsob využívá z řádků pouze prvních deset znaků a zbylých šest znaků na koncích řádků slouží k zobrazení vybraných parametrů, které lze zvolit v servisním menu. Tuto druhou možnost využijeme v případě, kdy chceme mít na displeji zobrazeno více parametrů najednou.
Ovládání modulu PP je řešeno dvěmi tlačítky (SET a RESet). Výběr funkcí se provádí tlačítkem SET, potvrzení, případně nulování parametru tlačítkem RESet.

Instalace a zapojení:
Pokud chceme zobrazovat okamžitou/průměrnou spotřebu, potřebujeme signál z tachometru (ten je na kabelovém svazku za přístrojovou deskou - černý konektor pin 22) a signál o spotřebě paliva (ten získáme z jednoho ze vstřikovacích ventilů - šedý konektor pin 19).
Pokud chceme zobrazovat dojezdovou vzálenost, potřebujeme opět signál z tachometru a pak signál o stavu paliva v nádrži (ten je opět na kabelovém svazku za přístrojovou deskou - černý konektor pin 24).

Celý PP bylo potřeba někam umístit. Napadly mě dvě varianty.
Buď nad větracími otvory nad středovou konzolou. Pro tento účel je potřeba buď vyrobit a nebo někde sehnat nějakou "kapličku". Takže to chce zajít na nějaké vrakoviště a nějakou si vybrat. Celkem vhodná se mi jevila kaplička nad středovou konzolou z Renaultu Clio.A nebo displej umístit přímo do přístrojového štítu.
Já jsem se rozhodl pro druhou variantu. To však s sebou přináší více úprav (jak mechanických, tak i elektrických) a trochu větší zručnost.
Rozhodl jsem se displej umístit pod rychloměr místo kontrolek. Nevím, jak je to u jiných verzí (např. u dieselů), ale u mé verze jsou z pravého budíku použity pouze tři kontrolky. Tyto kontrolky je potřeba někam přemístit. Jedná se o přední mlhovku, zadní mlhovku a kontrolku otevřených dveří. Tak jsem je umístil nad kontrolky, které jsou uprostřed. Místo tam na to je a např. u Renaultů jsou u podobných typů přístrojovky kontrolky uprostřed ve čtyřech řadách. Jen se musí upravit horní černý plast a spodní bílý plast v přístrojovce (viz. níže).
Tato úprava však vyžaduje vytištění nového přístrojového štítu na fólii. Vzhledem k tomu, že v domácích podmínkách se to špatně provádí, provedl jsem si grafický návrh, oslovil jsem firmu Tuningsamolepka a ta mi nový štít podle mého návrhu vytiskla.
Když už jsem se rozhodl nechat si vyrobit nový potisk budíků, tak jsem zrovna udělal více změn:
- změněné stupnice budíků (návod na výměnu fólie ZDE)
- u levých kontrolek přidána kontrolka vyhřívání sedadel (uprostřed) (návod na úpravu sedadel ZDE)
- místo pravých kontrolek výřez pro display PP
- kontrolky předních a zadních mlhovek a otevřených dveří přesunuty doprostřed (4.řada) (návod na úpravu ZDE)
- zrušený otvor pro tlačítko nastavení hodin (přesunuto jinam) (návod na úpravu ZDE)
- kontrolka v druhé řadě uprostřed změněna z tečky na zámek (imobilizér)- Mechanická instalace
(Budu popisovat instalaci PP do přístrojovky. Pokud bude někdo provádět instalaci do kapličky nad středovou konzolou nebo jinam, tak si musí provést mechanickou instalaci dle vlastního uvážení a tuto část můžete celou přeskočit.)
Nejprve je potřeba demontovat přístrojový štít. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX20. Odšroubujte kryt mezi volantem a přístrojovkou (2 šrouby pod volantem) a kryt sundejte.
Sundejte taky kapličku přístrojů (další 2 šrouby nad volantem).
Tak se dostanete k šroubům, co drží budíky přístrojů. Odšroubujte 4 šrouby po stranách a přístroje opatrně vytáhněte.
Odpojte 2 konektory vzadu a máte budíky venku.Nyní musíte sundat ručičky budíků. Tady postupujte obezřetně, ať je neulomíte. Jsou jen s plastu.
Ručičky jsou na oskách pouze naražené. Není tam žádný závit. Ale drží velmi pevně.
Táhnout za ručičky musíte ve směru osky. Neviklat ani nenaklánět, jinak ta plastová trubička, co je na osce, praskne.
Je dobré si něčím pomoct. Např. nůžkami nebo šroubovákem. Doporučuji také podložit si něčím nástroj, kterým si pomáháte, ať si nepoškrábete podklad přístrojů (alespoň papírem).
Táhněte ručičkou směrem od osky a při tom s ní lehce pootočte proti směru hodinových ručiček a měla by se uvolnit.
Neotáčet ve směru hodinových ručiček, protože to by se otáčela ručička i s oskou. Proti směru má ručička doraz a z osky se "vykroutí".Teď můžeme konečně přistoupit k demontáži základní desky. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX10.
Odšroubujte všechny šrouby, co drží černý plast a tento plast sundejte.
Poté uvolněte západky na bílém plastu, které drží základní desku a desku uvolněte.Nyní přistoupíme k úpravě bílého plastu. V pravém budíku dole pod středovým otvorem vyřízneme lupínkovou pilkou otvor přesně na rozměr displeje. Displej si změřte posuvným měřidlem, ať máte otvor přesně podle vašeho displeje. Velikosti displejů jsou různé podle typů i výrobců displejů. Udělejte otvor raději o něco menší a zbytek dopilujte malým pilníčkem.
Pokud budete pracovat přesně, tak po přiložení stupnice budíků by měl otvor pro displej sedět přímo na část displeje, která svítí.Pokud vše sedí, tak přistoupíme k montáži přístrojovky. Displej umístíme do otvoru a kabel od něj protáhneme spodní částí. Než sešroubujeme základní desku s bílým plastem, tak doporučuji displej něčím podložit. Já jsem k tomu použil pěnovou oboustranně lepící pásku. Displej je tím nejen podložen, ale taky fixován k desce. Displej podložte tak, aby přední plocha displeje lícovala s bílým plastem. Aby displej ani nevystupoval a ani se nepropadal. Díly sešroubujeme. Nasadíme přední masku budíků (černý plast) a taky zadní černý plast a opět sešroubujeme. Poté nasadíme ručičky a už zbývá jen nasadit přední plexi.
Přístrojovku si položíme do místa, kam patří, ale zatím ji nepřišroubováváme, protože budeme provádět elektrické připojení PP. Pouze připojíme konektor od displeje do řídící jednotky PP.
- Elektrické zapojení
Univerzální PP Veramon je dodáván s kabeláží se zapojeným konektorem. Takže kabeláž s konektorem si upevníme stahovací páskou (s dostatečnou rezervou) tam, kde budeme konekor připojovat k PP (nejčastěji k rámu za přístrojovou deskou).Konektor má 16 PINů. A1-A8 (horní řada) a B1-B8 (spodní řada). V základním zapojení stačí připojit 10 vodičů.
Napájení + a -, 2 vodiče pro čidlo teploty, 3 vodiče pro dvě ovládací tlačítka, signál z tachometru, signál o stavu paliva a signál ze vstřikovacích ventilů.
PP se připojuje na trvalé napájení. Má ale minimální odběr, takže to ničemu nevadí. Pro jistotu je ale vhodné jeho napájení jistit pojistkou. Pro jeho napájení je možné využít větev např. z napájení autorádia, kde je přímo na ISO konektoru trvalé napájení pro udržení pamětí autorádia.
Nejprve připojíme signální vodiče. Ty se nacházejí na kabelovém svazku za přístrojovkou.
PIN A8 - signál z tachometru (zelený) připojíme na PIN 22 (černý konektor na přístrojovce).
PIN B2 - signál o stavu paliva (modrý) připojíme na PIN 24 (černý konektor na přístrojovce).
PIN B8 - signál ze vstřikovacích ventilů (bílý) připojíme na PIN 19 (šedý konektor na přístrojovce). Pokud však máte nižší výbavu automobilu, tak tento PIN není zapojen a je nutné připojit kabel přímo na jeden ze vstřikovacích ventilů. Takže je potřeba kabel protáhnout do motorového prostoru (viz žlutá šipka), upevnit ho nejlépe podél ostatních kabelů a připojit na vstřikovací ventil. Nejlépe je přístupný ten nejvíce vlevo (pokud stojíme proti autu) (viz červená šipka). Vstřikovací ventil má vždy dva vodiče. Jeden bílý (ten je napájecí) a druhý barevný. Takže kabel z PINu B8 připojíme na ten barevný kabel. Ke vstřikovacímu ventilu je z důvodu omezení rušení použit stíněný kabel. V místě připojení u vstřikovacího ventilu stínění řádně izolujeme a připojíme pouze středový vodič.
K připojení použijeme buď kabelovou spojku nebo kabely částečně odizolujeme, připájíme a pak důkladně zaizolujeme.Nyní se rozhodneme, kterou teplotu budeme měřit (ve vozidle, venkovní, teplotu motoru). Já jsem se rozhodl pro teplotu v interiéru vozidla.
Na PINech A7 a B5 je již čidlo teploty připojeno. Stačí ho jen vhodně umístit.
Pro měření teploty motoru se může čidlo připojit přímo v kabině pod středovým panelem. Tam vedou dvě trubky k topení (vedle pravé nohy řidiče). Ta spodní trubka je přívodní a je v ní ohřátá chladící kapalina i když není topení zapnuté. Takže na tuto trubku stačí připojit stahovací páskou čidlo teploty. Rozdíl proti skutečné teplotě chladící kapaliny bude maximálně v jednotkách stupňů.
Pro měření teploty v interiéru vozidla je potřeba čidlo umístit někam, aby na něj nesvítilo slunce a taky aby nebylo ovlivňováno teplem s topení (popř. chladem s klimatizace). Chce to trochu zkoušet.
Pro měření venkovní teploty je potřeba čidlo protáhnout do motorového prostoru. Použít k tomu můžeme stejný otvor, jako pro kabel ke vstřikovacímu ventilu. Čidlo je pak potřeba umístit někam, aby nebylo ovlivňováno teplem od motoru. Např. na pravé straně za plastovou mřížkou spustit čidlo do blatníku (je tam otvor). Také je možné čidlo vnější teploty umístit do zpětného zrcátka.K ovládání PP budeme potřebovat dvě tlačítka. Já jsem si koupil tlačítka s označením P-PB303B v GM Electronic. Tyto tlačítka je potřeba někam umístit. Mě se jako vhodné zdálo místo vedle přístrojových budíků.K těmto tlačítkům připojíme tři vodiče.
K tlačítku SET připojíme PIN B4 a PIN B3 (zem).
K tlačítku RESET připojíme PIN A4 a PIN B3 (zem - stačí propojit mezi oběma tlačítky).
Nakonec připojíme napájení.
Kabel z PINU B1 (červený) připojíme na ISO konektor rádia na PIN 7 (trvalý + pól).
Kabel z PINu B3 (hnědý) připojíme na ISO konektor rádia na PIN 8 (- pól).
Ihned po připojení napájení by se měl PP rozsvítit a zobrazovat údaje.
Nyní stačí už jen prvotní nastavení modulu PP (rozměr pneumatik, počty impulzů, velikost nádrže, ...).
Jak modul nastavit, aby zobrazoval korektně, je popsáno v manuálu k tomuto PP, takže nemá cenu to sem popisovat.
Já jsem si nastavil PP tak, aby mi displej v pohotovostním režimu zobrazoval okamžitou spotřebu, průměrnou spotřebu a teplotu v interiéru.
Nyní už jen přišroubujeme přístrojovku a celou kapličku zpět a můžeme se těšit z komfortu našeho nového palubního počítače. :-)Pracujte obezřetně. V žádném případě nenesu zodpovědnost za to, pokud si neodborným zásahem zničíte řídící jednotku automobilu, popř. základní desku v přístrojovém štítu!

Počet přístupů: 554291

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix