Sobota 21.7.2018

 

Jak lakovat plastové díly na autě

Tento návod neberte jako nejlepší nebo jediné řešení. Je to jen soupis toho, jak jsem postupoval já.

Rozhodně doporučuju si pár věcí v autě (na autě) vyzkoušet přestříkat do barvy vozu. Vypadá to mnohem líp a auto pak vypadá o třídu dražší.
Pokud máte auto v metalíze, tak tu pravděpodobně neseženete, takže si ji budete muset nechat namíchat. To vám udělají v každé solidní prodejně Barvy-Laky. A v těch lepších vám to naplní přímo do spreje.
Já mám modrou metalízu Egée, ta má podle katalogu označení "61G - Egée". Nechal jsem si ji dát přímo do spreje kvůli pohodlnější manipulaci. A taky kvůli tomu, že nemám stříkací pistoli. Předplněný sprej vč. namíchání barvy vyšel na cca 250,- Kč a údajně by měl vyjít na cca 2 m2 plochy. Je to německý ColorMatic.


Pokud budete něco lakovat v interiéru, tak není potřeba si barvu nechat míchat. Jestli budete chtít mít doplňky ve stříbrné barvě, jako je středový panel, tak se mi celkem osvědčila barva naší výroby s odstínem "9201 - Béžová Sahara metalíza". Ta je barevně téměř shodná s touto barvou.


Takže jak budeme postupovat:

Postup č.1 - lakování měkkých plastů (např. mřížky větrání, mřížky reproduktorů, zpětná zrcátka, přední maska, ...)

Nejprve je potřeba plast důkladně odmastit. To platí dvojnásob, pokud není lakovaný díl v interiéru vozu, tudíž na něj bude pršet, sněžit a svítit slunce. Nejlepší je důkladně umýt vodou a poté odmastit lihem nebo lihobenzínem. Nedoporučuju ředidla, toluen a podobná rozpouštědla, protože ta mohou plast rozleptat a poškodit tak povrch.
Poté stříkněte plast základem na plasty (stačí jedna stejnoměrná vrstva) a nechte zaschnout cca 5-10 minut.


Po zaschnutí nastříkejte barvu rovnoměrně a v tenké vrstvě. Po zaschnutí zopakujte ještě asi 2-3x.
No a po důkladém zaschnutí barvy ji stačí už jen přelakovat. Použijte kvalitní bezbarvý lak, aby se pak celá vrstva neloupala. Laku stačí 2 vrstvy a opět nechat dokonale zaschnout.


Postup č.2 - lakování tvrdých plastů (např. laminátová křídla a spojlery, ...)

Tvrdý laminát je potřeba nejdřív vytmelit a přebrousit. Lepší je použít plnící tmel ve spreji. Je s ním mnohem jednodušší manipulace.
Až tmel zaschne, tak ho přebrousíme vodním smirkovým papírem zrnitosti tak 300-500, pak postup zopakujeme ještě jednou, aby byl povrch dokonale hladký.Stříkneme plničem a přebrousíme vodním smirkem tentokrát zrnitosti tak 800-1000.
Pokud jsme spokojeni s hladkostí povrchu, tak můžeme stříkat barvu. Je dobré nejprve použít základovou barvu.


Pak už je postup stejný s předchozím postupem.
Po zaschnutí základové barvy nastříkejte barvu rovnoměrně a v tenké vrstvě. Po zaschnutí zopakujte ještě asi 2-3x.
No a po důkladém zaschnutí barvy ji stačí už jen přelakovat. Použijte kvalitní bezbarvý lak, aby se pak celá vrstva neloupala. Laku stačí 2 vrstvy a opět nechat dokonale zaschnout.


Nemusím snad zdůrazňovat, že by jste měli pracovat v čistém prostředí. Rozvířený prach z podlahy garáže může vaše snažení dokonale znehodnotit.

No a výsledek pak vypadá nějak takhle:Počet přístupů: 554300

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix