Sobota 21.7.2018

 

Co je to tuning?

Tuning je v překladu z anglického slova ladění nebo seřizování. V dnešní době se používá ve spoustě odvětví. Např. v počítačích nebo v mobilech, ale hlavně u aut.
Auto-tuningem se obecně označují veškeré změny a úpravy na autě.

Lze jej však rozdělit do několika kategorií:

- MECHANICKÝ TUNING:
   jedná se o tuning v pravém slova smyslu. Jde např. o úpravy podvozku (pružiny, tlumiče), filtr motoru, brzdy, ...
   Tyto úpravy většinou nejsou vidět na první pohled, takže policajtům nevadí, ale mění částečně jízdní vlastnosti auta, takže mohou vadit na STK.

- OPTICKÝ TUNING:
   nazývaný také STYLING - jedná se o nejčastěji prováděný tuning. Jde o designové úpravy auta. Počínaje různými samolepkami, přes výměnu kol za litá (a větší), výměnu světel za čirá, až po různé spojlery, křídla, nárazníky, neony atd.
   Styling se hodně využívá i v interiéru. Např. polepy budíků přístrojové desky, různá vnitřní osvětlení, sportovní sedačky, volant, pedály atd. A nebo také Hi-Fi výkonnější a dražší než to v obýváku.
   Styling má většinou pouze estetický význam a kromě toho, že stojí dost peněz a hezky vypadá (pokud je proveden odborně), tak žádný praktický význam nemá.
   Tento typ tuningu je vidět na první pohled a proto ho nemají policajti rádi, i když na STK většinou nevadí. Proto se snažte, aby takové úpravy vypadaly profesionálně a pokud možno jako originální příslušenství vozu.
   Jen tak se vyhnete problémům s policisty, kteří si myslí, že každý kdo má křídlo nebo tuningovou samolepku na boku vozu je závodník a musí se pokutovat. :o)
   Taky pozor na nehomologované díly. Některé věci u nás nejsou povoleny vůbec. Např. vnější neony pod auto. Ty neseženete homologované vůbec (protože u nás homologované žádné nejsou) a na STK s nimi radši ani nejezděte.

- CHIPTUNING:
   jedná se o "přečipování" řídící jednotky motoru. Je to softwarová úprava, která má za následek zvýšení výkonu motoru.
   Tato úprava není nikde vidět. Jen řidič ji při jízdě pozná. Takže nevadí ani policajtům ani na STK. Ale vzhledem ke zvýšenému výkonu může vést k předčasnému opotřebení motoru.


Počet přístupů: 554301

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix