Středa 20.6.2018

 

Přesun tlačítka pro nastavení hodin/nulování denních km

U starších vozidel, kde byly palubní přístroje mechanické (tachometr, počítadlo kilometrů, hodiny, ...) bylo tlačítko pro nulování denních kilometrů popř. nastavení hodin přímo v daném budíku. Bylo to z důvodu zjednodušení mechanické konstrukce budíků. U nových vozidel, kde jsou přístroje elektronické už je úplně jedno, kde je tlačítko umístěno.
Z toho důvodu moc nechápu umístění tlačítka u vozidel Dacia, kde jsou již všechny přístroje elektronické. Při manipulaci s tímto tlačítkem si člověk skoro zalomí ruku, protože je umístěno na ne příliš ergonomickém místě.
Proto jsem se rozhodl toto tlačítko přemístit jinam.
Jako vhodné se mi jevilo místo vlevo vedle přístrojového štítu (viz červená šipka).
Použil jsem tlačítko s označením P-PB303B, které lze koupit např. v GM Electronic.


Nejprve je potřeba demontovat základní desku z přístrojů. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX20. Odšroubujte kryt mezi volantem a přístrojovkou (2 šrouby pod volantem) a kryt sundejte.
Sundejte taky kapličku přístrojů.
Tak se dostanete k šroubům, co drží budíky přístrojů. Odšroubujte 2 šrouby dole a 4 šrouby po stranách a přístroje opatrně vytáhněte.
Odpojte 2 konektory vzadu a máte budíky venku.


Nyní musíte sundat ručičky budíků. Tady postupujte obezřetně, ať je neulomíte. Jsou jen s plastu.
Ručičky jsou na oskách pouze naražené. Není tam žádný závit. Ale drží velmi pevně.
Táhnout za ručičky musíte ve směru osky. Neviklat ani nenaklánět, jinak ta plastová trubička, co je na osce, praskne.
Je dobré si něčím pomoct. Např. nůžkami nebo šroubovákem. Doporučuji také podložit si něčím nástroj, kterým si pomáháte, ať si nepoškrábete podklad přístrojů (alespoň papírem).
Táhněte ručičkou směrem od osky a při tom s ní lehce pootočte proti směru hodinových ručiček a měla by se uvolnit.
Neotáčet ve směru hodinových ručiček, protože to by se otáčela ručička i s oskou. Proti směru má ručička doraz a z osky se "vykroutí".


Teď můžeme konečně přistoupit k demontáži základní desky. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX10.
Odšroubujte všechny šrouby, co drží černý plast a tento plast sundejte.
Poté uvolněte západky na bílém plastu, které drží základní desku a desku uvolněte.


Z desky odpájejte tlačítko (viz žlutá šipka) a na její místo připájejte dvoužilový kabel.
K pájení je potřeba použít mikropájku s galvanickým oddělením hrotu od sítě, aby nedošlo k elektrickému zničení citlivých součástek. Taky doporučuji, aby mikropájka měla regulaci teploty, aby se zbytečně nepřehřívaly okolní součástky a nezničily se teplem.


Doporučuji nepřipojovat kabel k tlačítku přímo, ale použít nějaký konektor, aby šla kaplička přístrojů odpojit při případné demontáži někdy v budoucnu.
Nyní si na vhodném místě vyvrtáme v kapličce otvor podle velikosti našeho tlačítka a tlačítko připevníme. K tlačítku připájíme dvoužilový kabel s konektorem (protikus ke konektoru, co jsme připojili na konec kabelu od základní desky).
Vzhledem k tomu, že původní tlačítko jsme odstranili, tak můžeme oddělat i tyčinku, kterou se ovládalo původní tlačítko. To provedeme ještě před montáží budíků zpět. Tyčinka je jen nasunutá v černém plastu. Stačí ji prsty zmáčknout z vnitřní strany a tyčinku vysunout dopředu. Otvor vzniklý po tyčince můžeme něčím zaslepit.


Pokud máte hotovo, tak můžete přistoupit k montáži přístrojů zpět.
Nyní opačným postupem jako byla demontáž, provedeme montáž základní desky zpět.
Zapojíme konektor k tlačítku a kapličku přístrojů nacvakneme zpět a přišroubujeme. Nakonec ještě nasadíme a přišroubujeme horní a spodní kryt pod volantem. A máme hotovo.


Počet přístupů: 549091

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix