Středa 20.6.2018

 

Plná logika ostřikovačů a stěračů

Vozy Dacia používají řídící jednotku Sirius32. Je to stejná řídící jednotka, jako se používá ve vozech Renault, např. Thalia, Clio, atd.
Tato řídící jednotka obsahuje i některé funkce, které v Daciích nejsou, ale v Renaultech ano. Je to dáno tím, že Dacie jsou levnější vozy, tak se některé funkce buď zablokují softwarově a nebo se jen nezapojí.
Jednou z těchto funkcí je i plná logika řízení ostřikovačů a stěračů. Řídící jednotka to umí, Renaulty to ve výbavě mají, ale Dacie nikoliv.
Tato funkce však lze jednoduše zprovoznit i na Daciích.

Ostřikovače pak fungují následovně:
- krátký stisk tlačítka ostřikovače - ostřikovač stříkne vodu na okno a následně se sepnou stěrače a jednou setřou okno
- dlouhý stisk tlačítka ostřikovače - ostřikovač stříká vodu na okno po dobu stisku tlačítka a následně se sepnou stěrače a třikrát setřou okno

Nejprve lokalizujeme řídící jednotku. Ta je vlevo dole za přístrojovkou u řidiče (viz. červený rámeček).


Kvůli bezpečnosti řídící jednotky odpojíme + pól baterie.
Potom odpojíme konektory od řídící jednotky (dvojitý zeleno-hnědý a bílý) (viz. červené šipky).
Není nutno demontovat celou řídící jednotku, pouze odpojit konektory.


Celá úprava spočívá v tom, že se propojí pin A4 na bílém konektoru (P1) s pinem A7 na hnědé části dvojitého konektoru (EH1).


Na pinu A4 v konektoru P1 je již kabel připojený. Je to napájení +12V k ostřikovači (bývá zelený nebo hnědý). K tomuto kabelu stačí připojit druhý kabel. Buď přímo do konektoru na pin nebo odizolovat kousek kabelu a druhý kabel připájet a nebo použít samořeznou kabelovou spojku (viz. foto). Lze ji koupit např. v GM Electronic za cca 2,- Kč. Já jsem použil třetí možnost, protože umožňuje nejjednodušší montáž.
V konektoru EH1 není pin A7 vůbec připojen. Je potřeba ho tam dodat z nějakého jiného konektoru (např. z nějakého konektoru z PC). Na tento pin se pak připojí druhý konec kabelu.


Nyní stačí jen zkompletovat konektory, připojit zpět k řídící jednotce a připojit + pól autobaterie.

Pracujte obezřetně. V žádném případě nenesu zodpovědnost za to, pokud si neodborným zásahem zničíte řídící jednotku automobilu!

Počet přístupů: 549106

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix