Středa 20.6.2018

 

Úprava napájení autorádia

Pokud vám vadí, že se při otočení klíčkem v zapalování (např. při startování) vypne na chvíli autorádio, existuje jednoduchá úprava napájení aurorádia, která tuto vlastnost odstraní.
Úprava sestává z připojení kondenzátoru a oddělovací diody mezi napájení rádia. Kondenzátor se nabije a po odpojení napájení při otočení klíčkem vydrží chvíli napájet rádio než se vybije. Tato doba stačí k tomu, aby se nepřerušila reprodukce z rádia.
Odpojíme napájecí ISO konektor a přerušíme červený vodič A4. Sériově mezi tento vodič připájíme oddělovací diodu katodou směrem k autorádiu. Diodu zvolíme libovolnou usměrňovací. Ale s dostatečnou proudovou rezervou, protože při zapnutí může nabití kondenzátoru způsobit proudový náraz. Já jsem zvolil diodu 6A (P600K), která stojí v GME cca 3,- Kč.
Kondenzátor připojte paralelně plus pólem na červený vodič před katodu diody a minus pólem na černý vodič (viz obr.). Je použit elektrolytický kondenzátor cca 2000 uF (mikrofaradů) na 25V (napětí zvolte raději větši, např. kondenzátor na 16V by nemusel stačit). Cena v GME cca 8,- Kč.
Po takto provedené úpravě vydrží rádio hrát na nabitý kondenzátor cca 10 vteřin po otočení klíčkem (nebo i pri úplně vytaženém klíčku ze zapalování). Doběh je závislý na odběru vašeho rádia, volte tedy kapacitu podle svých potřeb.


Počet přístupů: 549079

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix