Sobota 21.7.2018

 

Změna podsvícení středové konzoly

U Logana je podsvícení přístrojů a ovladačů řešeno třemi různými způsoby. Nepochopil jsem proč. Podle mě by bylo nejlevnější, nejjednodušší a taky nejspolehlivější řešit podsvícení pomocí LED diod. Zřejmě se vycházelo z toho, že některé díly byly použity už ze sériově vyráběných Renaultů a vzít už hotový díl bylo levnější.
Přístrojovka je podsvícena oranžovými LEDkami v SMD provedení.
Tlačítka na středové konzole jsou podsvícena každé samostatnou žárovkou, na které je oranžový plast.
Otočné ovladače na středové konzole jsou podsvíceny centrálně jednou žárovkou a symboly u ovladačů jsou podbarveny oranžovou barvou.
Pokud se rozhodnete pro změnu podsvícení, tak rozhodně doporučuji změnit kompletně vše. Jinak to nebude vypadat moc dobře.

Podsvícení přístrojovky popisuji samostatně. Přečíst si ho můžete TADY.

Podsvícení tlačítek není nijak zvlášť složité a nevyžaduje ani demontáž středového panelu.
Stačí k tomu plochý šroubovák a zapáčit nahoře a dole u každého tlačítla a tlačítko se vyloupne ven.
Pak jen odpojit konektor. Kabely mají trochu vůli, tak za ně stačí zlehka zatáhnout, aby vám nezapadly dovnitř.
Tlačítko rozeberte zapáčením zlehka z jedné a z druhé strany horní krytky, aby vyskočila z kloubů. Potom šroubovákem vyloupněte oranžový kryt, ve kterém je žárovka.


Nyní musíte připájet k LED diodě rezistor a připájet je do tlačítka.
LEDky jsem vybral širokoúhlé modré SuperBright 5mm - XL. Jsou výborné pro aplikace, kde je potřeba distribuce světla na velkou plochu z malé vzdálenosti. Navíc jsou nižší než klasické 5 mm LED, tak se nemusí zbrušovat a bez problémů se vejdou do tlačítka.
Rezistor se dá lehce spočítat podle ohmova zákona: R=U/I. Což vychází při cca 14,3 V a proudu 30 mA (podle katalogového listu pro tuto diodu) necelých 500 ohmů. Zdálo se mi však, že dioda svítí moc. Tlačítka nemusí úplně zářit. Tak jsem použil rezistor 680 ohmů. Tlačítka svítí dostatečně a nezahřívají se.
Připájíme rezistor k anodě LED diody a vývody zohneme a zkrátíme dle obrázku.


Pak připájíme LEDku i s rezistorem na kontakty tlačítka. Dbejte při tom na správnou polaritu diody, jinak nebude svítit.
Zkompletujeme tlačítko, připojíme konektor a zacvakneme zpět do panelu.


S podsvícením otočných ovladačů je to trochu složitější. Jsou podsvíceny centrálně jednou žárovkou a symboly u ovladačů jsou podbarveny oranžovou barvou. Zde se nevyhneme demontáži panelu ze středové konzoly.
Budeme k tomu potřebovat plochý šroubovák.
Nejprve sejmeme přední panel. Plochým šroubovákem musíte zapáčit v místech, kde jsou západky (červené šipky) a panel vytáhněte. Postupujte od vrchu. Tlačítka ani nemusíte odpojovat.
Poté sejměte otočné ovladače. Jsou na oskách jen nasunuté. Takže lehkým tahem k sobě je vytáhněte. Můžete si opět pomoci plochým šroubovákem. Následně sundejte masku se symboly. Drží jen na západkách nahoře a dole (modré šipky).


Teď musíme přistoupit k odstranění oranžové barvy ze symbolů v masce.
Plast má na sobě černou barvu a v ní jsou průhledné symboly (část bez černé barvy). Ty jsou přestříkány bílou barvou, aby byly jen průsvitné a ne průhledné. A následně jsou nastříkány barvou oranžovou. Tuto oranžovou barvu je třeba opatrně odstranit, ale nesmí se při tom poškodit bílý nátěr a ani černý základ. Takže k tomu nedoporučuji žádná agresivní rozpouštědla (např. ředidlo, benzin, atd.).
Já jsem použil obyčejný líh a vatové kosmetické tyčinky. Stačí namočit tyčinku do lihu lehce přetírat každý symbol. Po chvíli se barva začne rozpouštět. Až se setře oranžová barva, tak utřete zbývající líh, jinak se vám vyleptá i ta bílá barva (mě se to na několika místech stalo).


Otvorem kde jsou tlačítka prostrčte ruku a vytáhněte žárovku, která podsvěcuje ovladače.
Na místo, kde byla žárovka připájejte LED diodu s rezistorem (žlutá šipka), ale zepředu, nikoli zezadu, jak byla žárovka. Opět dbejte správné polarity.
Ještě doporučuji vyměnit LEDku indikující provoz klimatizace za LEDku ve stejné barvě (v mém případě modrou). Zde použijte klasickou LED 3 mm (zelená šipka).


Nyní již jen smontujte zpět panel s ovladači a následně pak celý středový panel.
Celkový výsledek by měl vypadat nějak takhle:Počet přístupů: 554290

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix