Středa 20.6.2018

 

Ovládání oken a kufru při vypnutém zapalování

Přemýšlel jsem o tom, jestli je z hlediska bezpečnosti nebezpečné mít možnost elektricky ovládat okna a kufr i když není klíček ve spínací skříňce.
Pokud se zloděj nedostane do auta, tak ani nemá jak stisknout tlačítko. Pokud se však už do auta dostane, tak už je úplně jedno, jestli to tlačítko stiskne nebo ne.
Takže si myslím, že by to nemělo ničemu vadit.
Pro řidiče je tato úprava velká výhoda. Může tak otevřít kufr, aniž by ho musel odemykat nebo zavřít okénko, pokud ho zapomene zavřít a už vypne motor.
Tato úprava je pochopitelně určena jen pro ty, kteří mají elektricky ovládaná okénka a otvírání kufru.
Celá úprava spočívá v tom, že se přivede na napájení oken a kufru trvalé napětí 12 V z baterie.
Pořiďte si silnější kabel nejlépe červené barvy, kabelové očko a pojistku na kabel.


Kabel si protáhněte z motorového prostoru do interiéru (např. podél kabelů, které už do interiéru vedou).
Pokud budete na kabel připojovat více zařízení (levé okno, pravé okno, otvírání kufru), tak na jeho konec umístěte nějakou svorkovnici.
Pro připojení napájení k tlačítkům ovládání oken je potřeba sundat kryt středového panelu, aby jste se dostali ke konektorům tlačítek. K tomu stačí širší plochý šroubovák a lehce zapáčit v místech, kde jsou zámečky (viz. červené šipky).
Jeden kabel připojte k tlačítku otvírání kufru (tam, kde jste si ho dali). Další kabel připojte na prostřední kabely obou konektorů stahování oken (žlutý vodič - viz. zelená šipka).
Napájení stačí přivést k levému tlačítku okna. Pravé tlačítko je napojeno od něj. Do levého tlačítka vedou dva žluté kabely na prostřední svorku. Ten silnější je napájení, ten slabší je přívod do pravého tlačítka.
Nejprve se musí odstřihnout žlutý vodič od konektorů stahování oken (ten silnější) a přívod zaizolovat. Pak na tento prostření kontakt připojit přívod trvalého napájení. Nyní múžete konektory zacvaknout zpět do středového panelu.
Cca 30 cm od druhého konce kabelu kabel odstřihněte a napojte na něj kabelovou pojistku (já jsem použil pojistku 30 A). Tu pak můžete umístit do místa s pojistkami a relé vedle baterie (viz. žlutá šipka).
Na konec kabelu připojte očko a připojte ho ke šroubu plus pólu baterie (viz modrá šipka).


Nyní by měla fungovat okna i kufr bez klíčku.

Počet přístupů: 549076

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix