Středa 20.6.2018

 

Dálkové ovládání otvírání kufru

Na rumunském webu www.loganclub.ro jsem narazil na schéma, které využívá signál odemknutí centrálního zamykání z řídící jednotky pro dálkové odemknutí kufru.Ke schématu nebyl žádný bližší popis součástek ani deska plošných spojů, ale protože mě to zaujalo, rozhodl jsem se desku navrhnout a vytvořit podle součástek doustupných u nás.
Zařízení funguje tak, že po stisku tlačítka pro odemknutí centrálního zamykání se přivede napětí z PINu B4 z konektoru P1 od řídící jednotky na vstupní svorku UCH-B4. Toto napětí septe relé a to nabije kondenzátor. Pokud se cca do 2 sekund nestiskne tlačítko pro odemknutí znovu, tak se kondenzátor vybije a nic se nestane. Pokud se tlačítko pro odemknutí stiskne znovu, tak sepnuté relé přivede napětí na tranzistor, který sepne druhé relé, které sepne servo pro odemknutí kufru.
Výhodou je, že zařízení bere signál od centrálu z řídící jednotky, takže funguje nejen na tlačítko odemknutí dálkového ovladače, ale i na tlačítko odemknutí uvnitř vozidla.
Takže není potřeba dodatečné montáže nějakého tlačítka a kufr lze pohodlně otevřít nejen přes dálkový ovladač, ale i tlačítkem uvnitř auta. A to i při nastartovaném autě. Stačí tlačítko pro odemknutí stisknout 2x po sobě.Rozpis součástek je následující:

  • 1 ks rezistor 6k8
  • 1 ks elektrolytický kondenzátor 33uF/30V
  • 1 ks elektrolytický kondenzátor 33uF/30V
  • 3 ks dioda 1N4007
  • 1 ks tranzistor BC 107
  • 2 ks relé RAS-1215

Desku plošných spojů jsem navrhl dle uvedených součástek.
Přikládám standardní masku i inverzní (pokud by chtěl někdo plošný spoj vyrábět fotocestou).
Vyrobit si ji můžete buď sami nebo si ji nechat udělat např. tady: www.tistaky.cz (cena bude kolem stokoruny).
Další obrázek je rozmístění součástek na desce.Pokud máte hotovou desku a připájené součástky, tak samotné zapojení je už velmi jednoduché.
Zařízení má 3 vývody: UCH-B4, TRUNK a zem (mínus pól).
- zemnící vodič (na obrázku modrý) připojte kamkoliv na kostru automobilu
- vodič TRUNK (na obrázku černý) připojte na servo od kufru (pokud nemáte upravený kufr na otevírání servem, tak ZDE je návod)
- vodič UCH-B4 (na obrázku bílý) připojte na PIN B4 v konektoru P1 řídící jednotky (buď připájet nebo můžete použít kabelovou spojku)Celé zařízení umístěte někde poblíž řídící jednotky a upevněte např. stahovací páskou k vodičům nebo přišroubujte.
No a už si můžete užívat komfortu při otevírání kufru. Např. když už stojíte před domem s nastartovaným autem a manželka si ještě vzpomene, že chce něco dát do kufru. Jen 2x stisknete tlačítko a je to. :-)

Pracujte obezřetně. V žádném případě nenesu zodpovědnost za to, pokud si neodborným zásahem zničíte řídící jednotku automobilu!

Počet přístupů: 549071

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix