Středa 20.6.2018

 

Otvírání kufru z místa řidiče

Novější verze Logana (po faceliftu) mají odemykání zavazadlového prostoru na centrál a otevírání tlačítkem v zámku kufru.
První verze však má ve víku kufru pouze zámek, který není propojen s centrálem a lze otevřít pouze klíčkem.
Pokud se vám stane, že už máte nastartováno a potřebujete ještě něco uložit do kufru, nezbývá nic jiného, než vypnout motor, vytáhnout klíček ze zapalování a jít odemknout kufr. A nebo s sebou nosit ještě druhý klíček. Ani jedno z toho není moc pohodlné.
Tento nedostatek lze jednoduše řešit montáží servo motorku do víka kufru a umístěním tlačítka někde v dosahu řidiče.
Já jsem použil dvouvodičové servo s označením "AM 900", které jsem si objednal na www.pselectronic.cz za cca 250,- Kč. Zároveň jsem ve stejném e-shopu objednal tlačítko s označením "VYP KN H8601VB". Ještě budete potřebovat několik metrů kabelu.


Nejprve si ohněte táhlo od serva k zámku. Jeho tvar a rozměry jsou zřejmé z přiloženého obrázku.


Připevnění serva je provedeno pomocí děrovaného pásku dodávaného s novým servem. Servo připevněte do prolisu víka kufru, kde je znak Dacia. Pásek příslušně naohýbejte tak, aby se servo nikde nedotýkalo a neklepalo. Pásek je přišroubován k víku samořeznými šrouby. Doporučuji díry ošetřit barvou, aby při kondenzaci vlhkosti nezačaly rezivět. Táhlo serva nejprve protáhněte okem serva, celé to prosuňte otvory ve víku a druhý konec táhla protáhněte okem zámku. Původní táhlo od zámku ponechejte, nové táhlo ale musíte dát pod něj, aby se vzájemně neblokovaly jejich funkce.
Pokud budete chtít zámek zaslepit a otevírat kufr pouze servem, tak můžete původní táhlo vyndat. Po protažení a usazení serva musí vše chodit bez drhnutí a dotýkání se, s dostatečnými vůlemi. Chod serva musí být lehký, po vyjetí a odemčení se musí volně vrátit zpět díky pružině v oku zámku.
Elektrické zapojení je jednoduché, jeden vodič serva uzemníte přímo ke šroubku, kterým drží servo, druhý přes spínací tlačítko a pojistku připojíte k plusu. Já jsem použil plus pól, který je pod napětím v první poloze klíčku (stejný, jako zásuvka zapalovače nebo autorádio). Nejprve si natáhněte vodič přes pojistku k tlačítku. Odběr není vysoký, stačí pojistka 5A. Umístění tlačítka je jen na Vás, já volil místo vlevo na přístrojové desce pod větracím otvorem (zde mám již umístěnou přídavnou 12V zásuvku pro navigaci). Pak protáhněte vodič podél prahu řidiče a spolujezdce za řidičem až do kufru (musíte sundat gumové těsnění a poté ho nasadit zpět). Poté si protáhněte levým ramenem víka kufru silnější drát a na jeho konec upevněte vodič, který jste si přivedli do kufru a drát i s vodičem protáhněte celým ramenem. Nyní již můžete připojit vodič k servu. Před finálním zapojením vyzkoušejte funkci serva, zda vše chodí lehce a hlavně jestli po stisknutí tlačítka servo odemkne. Servo má dostatečnou sílu a samo se vrací zpět. Takže po stisku tlačítka na cca 1s se díky pružině vrátí do původní polohy.


Počet přístupů: 549108

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix