Sobota 21.7.2018

 

Přesun kontrolek na přístrojovce

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete k přesunu kontrolek na přístrojovce a nevíte, jak na to, tak zde je jednoduchý návod.
Já jsem se k tomu rozhodl z důvodu montáže displeje palubního počítače pod rychloměr.
V tomto místě je několik kontrolek. Nevím, jak je to u jiných verzí (např. u dieselů), ale u mé verze jsou z pravého budíku použity pouze tři kontrolky. Jedná se o přední mlhovku, zadní mlhovku a kontrolku otevřených dveří. Tak jsem je umístil nad kontrolky, které jsou uprostřed. Místo tam na to je a např. u Renaultů jsou u podobných typů přístrojovky kontrolky uprostřed ve čtyřech řadách.
Nejprve je potřeba demontovat základní desku z přístrojů. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX20. Odšroubujte kryt mezi volantem a přístrojovkou (2 šrouby pod volantem) a kryt sundejte.
Sundejte taky kapličku přístrojů.
Tak se dostanete k šroubům, co drží budíky přístrojů. Odšroubujte 2 šrouby dole a 4 šrouby po stranách a přístroje opatrně vytáhněte.
Odpojte 2 konektory vzadu a máte budíky venku.Nyní musíte sundat ručičky budíků. Tady postupujte obezřetně, ať je neulomíte. Jsou jen s plastu.
Ručičky jsou na oskách pouze naražené. Není tam žádný závit. Ale drží velmi pevně.
Táhnout za ručičky musíte ve směru osky. Neviklat ani nenaklánět, jinak ta plastová trubička, co je na osce, praskne.
Je dobré si něčím pomoct. Např. nůžkami nebo šroubovákem. Doporučuji také podložit si něčím nástroj, kterým si pomáháte, ať si nepoškrábete podklad přístrojů (alespoň papírem).
Táhněte ručičkou směrem od osky a při tom s ní lehce pootočte proti směru hodinových ručiček a měla by se uvolnit.
Neotáčet ve směru hodinových ručiček, protože to by se otáčela ručička i s oskou. Proti směru má ručička doraz a z osky se "vykroutí".Teď můžeme konečně přistoupit k demontáži základní desky. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX10.
Odšroubujte všechny šrouby, co drží černý plast a tento plast sundejte.
Poté uvolněte západky na bílém plastu, které drží základní desku a desku uvolněte.
LED diody budete přemísťovat na základní desce z kontrolek pod pravým budíkem (viz. červené šipky) doprostřed do horní řady kontrolek (viz. žluté křížky).Z jednostranného cuprextitu si uřízneme malou destičku o rozměru 8 x 24 mm a rozdělíme ji na 6 dílků buď proškrábnutím (nebo vyleptáním, pokud máme chlorid železitý).
Cuprextitovou destičku ošetříme proti oxidaci. Buď tekutinou k tomu určenou (většinou zelená nebo červená) nebo se k tomu běžně používá kalafuna rozpuštěná v lihu.
Všichni, co se aspoň trochu zabývají elektronikou, tak všechny tyto potřebné "propriety" mají doma (pájka, cín, kalafuna cuprextit, ...). Ti co to nemají nebo ani neví, o čem mluvím, tak ať se do této úpravy radši ani nepouští.
Přesně doprostřed mezí každé dva sousední dílky cuprextitové destičky připájejte LED diody (v pořadí zleva žlutou, červenou a zelenou). LED diody jsou v provedení SMD (pro povrchovou montáž) s reflektorkem (typ PLCC2).
Lze zakoupit např. v www.gme.cz.
Na opačnou stranu cuprextitu kápněte kapičku silikonu a destičku přilepte na plošný spoj základní desky.Do horních rohů každého dílku cuprextitu připájejte káblík (ke každému kontaktu LED diody jeden - takže šestižilový).
Mě se dobře osvědčil vícežilový plochý kabel, který se používá k harddiskům v PC.
Dobře si rozměřte délky káblíků od původních diod k novému umístění a káblíky na patřičnou délku zaštípněte.
Káblík veďte tak, aby nepřekážel ostatním kontrolkám a taky ho připevněte silikonem zespodu k základní desce. Dbejte přitom na správnou polaritu LED diod a taky na jejich správné barvy. Taky aby jste propojili ty správné diody na správné místo.Nyní je potřeba upravit plasty. Jedná se o bílý plast s distančními trubičkami k diodám a taky horní černý krycí plast.
V horním černém plastu je potřeba zvětšit otvor na výšku o 12 mm, aby se tam přidané kontrolky vešly. Nejprve si vše narýsujte na plast tužkou. Potom vyvrtejte horní rohy. Rádius rohů je 3 mm, takže vrtejte 3 mm vrtákem. Já jsem použil vrták na kov. Pak vyřízněte plast na požadovanou velikost. Nejlepší je k tomu použít lupínkovou pilku s kulatým listem na plast (lze s ním řezat do všech směrů). Řežte raději o milimetr méně a zbytek dolaďte pilníkem. Pokud si s tím pohrajete, tak ani není poznat, že je plast upravený.
Nyní je potřeba upravit bíly plast.
Rozměřte si vertikální vzdálenost otvorů (jejich střed) a ve stejné vzálenosti si označte střed tří otvorů pro horní řadu kontrolek a vyvrtejte zde otvory vrtákem průměru 8 mm.Nyní je potřeba uříznout 3 distanční trubičky, co vedou světlo od LED diod k přední fólii. Šel by teoreticky použít jakýkoliv tvrdý bílý plast, ale nejlepší je, sehnat si někde (třeba na vrakovišti) stejnou nebo podobnou přístrojovku z Dacie nebo Renaultu (třeba i nefunkční), rozebrat ji a ty distanční trubičky si z ní uříznout. Vyhnete se tak dalším úpravám. Jednoduše je uříznete, zabrousíte a přilepíte.
Vzhledem k tomu, že cuprextit s LED diodami je cca o 2 mm vyšší, než celá základní deska, tak je potřeba o tyto 2 mm zbrousit trubičky, co se budou lepit k otvorům pro nové LED diody.
Teď už je stačí jen přilepit na bílý plast. Já jsem použil transparentní lepidlo na tvrdé plasty.Nyní můžeme přistoupit k montáži přístrojů zpět.
Nyní opačným postupem jako byla demontáž, provedeme montáž základní desky zpět.
Připojíme konektory na přístroje a zašroubujeme je zpět.
Pokud jsme pracovali pečlivě, tak bude náš výsledek vypadat nějak takhle:Pracujte obezřetně. V žádném případě nenesu zodpovědnost za to, pokud si neodborným zásahem zničíte základní desku v přístrojovém štítu!

Počet přístupů: 554297

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix