Sobota 21.7.2018

 

Nalepení folií na středové sloupky

Majitel Logana Billy pro vás připravil návod, jak nalepit folie na středové sloupky.
Postup je stejný pro verzi sedan i combi, pouze s tím rozdílem, že na sedana potřebujete pouze jeden pár a na MCV dva páry folií, takže bude dvojnásobná spotřeba materiálu.

Nejprve si obyčejnou tužkou podle pravítka nakresli jemně na lak rysky, kde bude hrana - konec folie, nahoře i dole (bílá čára na obrázku).


Přilož si folii jednou rovnou stranou k horní rysce přesně zarovno s tou ryskou. Vystřihni si z folie takový kus, aby její šířka bezpečně přesáhla přes najširší část celé plochy, která má být překrytá (označené červenými šipkami). Folie je nakreslená samozřejmě jen jako vnější obrys.


Na vrchní straně si to pevně pridrž (papír ješte neodlepuj) a na spodní straně si tužkou označ spodní hranu, která přijde odstřihnout (modrá čára). Musíš si poradit tak, aby se ti to navrchu nepohlo a aby ti ta spodní hrana seděla s tou ryskou. Když to odstřihneš, zůstane ti už přesný kus na výšku. Šířku zatím nestříhej.


Zkontroluj si, zda ti to sedí nahoře i dole a hlavně, zda je folie dostatečně široká až za ta místa označená šipkami.
Nyní z vrchní strany folie odlep papír, ale jen cca 5 cm z výšky a po celé šířce a zahni ho, aby zůstal jen 5 cm pásek, který bude lepit.


Potom přilož folii spodní částí na sloupek tak, aby se ti vrch nepřilepil. Podle spodní rysky si to vyrovnej přesně do roviny a hlavně kontroluj šířku, zda máš na obou stranách rezervu. Když to budeš mít srovnané, přitlač vrch - mělo by ti to sednout přesně podle horní rysky. Dále pusť spodek a pomalu stahuj papír a nalepuj. Hlavně pěkně pomalu a nejlepší je použí nějakou stěrku (originál jsou na to pomůcky, ale můžeš použít starou bankomatovou kartu nebo něco podobného). Stěrkou si to vyrovnávej, aby ti nevznikly bublinky. Pokud se ti nějaké vytvoří, lep dál a po dokončení jemně propíchni jehlou a vzduch vytlač. Takovým způsobem se dá nalepit i větší plocha bez toho, aby se ti to polepilo křížem-krážem a musel si to odtrhávat a lepit znovu.
Když to budeš mít nalepené, vem si ořezávací nůž, přesně ve středu přeřež folii (mezi pevnou částí a dveřmi) a zahni ji. Pokud chceš, můžeš to dělat takto, nebo každou část zvlášť (t.j. zvlášť sloupek na pevné části a zvlášť sloupek na dveřích). Já jsem dělal každou část zvlášť (trvá to déle), ale dá se to i tak, jak jsem nakreslil, akorát ti zůstane užší proužek, který přijde zahnout. Pokud budeš dělat každý zvlášť, nech si na zahnutí takový proužek, jaký uznáš za vhodné.
V poslední fázi, ořezávacím nožíkem ořež folii okolo okna v takové šířce, aby se ti to dalo bezpečně zahnout k oknu a dej si pozor, aby byl ten řez pěkně rovnoměrný, najlepší podle hrany skla. Zrovna tak to ořež i při gumovém těsnění, které jde pěkně odtáhnout, tak tam kde bude i nějaká ta nerovnost, nebude to vidět. Pokud se ti podaří někde zaříznout, černá centrofix-ka to krásně zakryje :-) (vyykoušené).
Na zalepení folie na místech, které jsou tvarované (rádius, záhyby okolo oken, zkrátka všude kde se folie ohýbá a tvaruje) použij fén. Po krátkém nahřátí fólie, se s ní dají dělat divy (viz na konci). Pěkně to nahřej a zahni, kam je potřeba. Zrovna tak i na odstranění případných bublinek po propíchnutí jehlou, trochu nahřej a půjde to lepší.
Ještě je tu jedna možnost:
nestříhat folii podle vrchní a spodní rysky a nalepit ji radši jen na rovnou plochu sloupku s rezervou nahoře i dole. Potom podle přiloženého pravítka opatrně odřezat zbytek folie tak, jak je nakreslená bílá ryska na prvním obrázku a odlepit to, co tam nepatří. Dá se to i tak, ale pozor!!! Když víc přitlačíš na nůž, poškodíš si lak. Takže podle vlastního uvážení. Radím ti začít na nejtenších sloupcích (když pokazíš, strhneš dolů, přečistíš a kousek folie obětuješ) a vyzkoušet i jeden způsob i druhý. Který ti půjde lépe, tím pokračuj a udělej ostatní. Kup si folii radši do rezervy, aby ti nechyběla, kdyby si něco pokazil. Mě to šlo dobře na poprvé všechno.

Folii jsem použil: d-c-fix (made in Germany), ale to je myslím jedno, i kdyby byla nějaká jiná... Ale nedávej si lesklou, jen matnou.

Tady je ještě pár obrázků:


Autor fotografií a návodu: Billy

Počet přístupů: 554292

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix