Středa 20.6.2018

 

Kabinový filtr

U Dacie je nasávání venkovního vzduchu do ventilace zcela bez filtrace a tudíž se do systému a poté do kabiny dostává velké množství nepořádku. A to i větších rozměrů (např. kousky suchých listů).
Tento problém lze řešit namontováním filtru na sání ventilace.
Jednoduché a přitom účinné řešení vymyslel Kosťa Kostič.
Ze silnějšího drátu se ohne rámeček o rozměrech cca 21,5 x 11,5 cm a "zetko" stejných rozměrů.


Praxí se zjistilo, že pro montáž je pohodlnější "zetko" nahradit "xkem" - dvěma dráty jdoucími z rohu do protilehlého rohu do tvaru X. U těchto drátů jsou konce zahnuté tak, aby neprotrhly punčochu.
Kratší strany rámečku se prohnou asi o 1-2 cm, protože vstupní otvor je vypouklý.
Poté se rámeček vsune do nohavice od punčoch a konce se svážou na uzel.
Pak už "jen" stačí ten rámeček přiložit na vstupní otvor a zafixovat ho zetkem, nebo těmi dvěma dráty do X. Samotné vložení a zafixování rámečku je docela oříšek, protože vstupní otvor je v tom nejužším a nejnepřístupnějším místě, pod táhly stěračů. Nejprve je zapotřebí vyndat na straně řidiče černý plastový kryt. Ten je jištěný šteftem se šroubkem, který je nejprve potřeba pootočit o 90° doleva, aby povylezl, pak ho povytáhnout a celý šteft vytáhnout ven. Po sundání těsnící gumy lze černý plast vysadit. Posuňte stěrače do horní polohy stírání, aby byl o něco lepší přístup. A zbytek je "koncert" pro levačku. Rámeček s punčochou přiložit na vstupní otvor a skrze otvor prostrčit zetko, nebo xko a vycentrovat. Pak vrátit plast zpět, zajistit šteftem a pak zatlačit šroubek dovnitř a nasadit těsnící gumu. To je vše.
Na první pohled jednoduché, kdo má ale větší a méně motorné ruce, bude vypadat jako kdyby proběhl skleněnou výlohou. Hrany plechů jsou ostré, neohraněné, místa málo, prostě lahůdka. V některých verzích se v těch místech nachází ještě trubková vzpěra, takže jde vážně o masakr.
Ale výsledek za to rozhodně stojí!!!Autor fotografií a návodu: Kosťa Kostič

Počet přístupů: 549072

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix