Sobota 21.7.2018

 

Diagnostika pro vozy Dacia

Standardní rozhraní pro diagnostiku vozů je zásuvka OBD II. Ve vozidlech Dacia se zásuvka nachází pod krytkou vzadu v přihrádce naproti spolujezdce (viz červená šipka).
Popis konektoru zásuvky mám uveden ZDE.
Standard OBD II dodržuje normu, takže veškeré moduly do této zásuvky i veškerý software by měl být "teoreticky" kompatibilní pro všechna vozidla od roku 1996, kdy tato norma platí.
Praxe je obvykle o něco složitější a ne všichni výrobci dodržují normy. Výjimkou není ani Renault/Dacia. Takže se vám může stát, že některý SW nepojede vůbec a u některého se vám některé údaje načtou a některé ne.
Pokud si chcete otestovat diagnostikou vozidla, smazat chybové kódy nebo si třeba jen pohrát s nějakým SW (např. na telefonu/tabletu s Androidem), tak zde nabízím několik programů na otestování.
Budete k tomu potřebovat modul do OBD II konektoru. Buď můžete pořídit s kabelem (USB nebo COM) nebo bezdrátový s Bluetooth.
Mě se jako výhodnější jevil ten s Bluetooth modulem, protože lze kromě notebooku i jednoduše připojit k telefonu s Androidem a navíc je s ním jednodušší manipulace díky absenci kabelu.
Modul se napájí přímo z OBD konektoru. Navíc lze mít modul trvale připojený v zásuvce a nikde nepřekáží.
Já jsem si pořídil modul ELM327 Super Mini OBDII.Objednával jsem ho zde: www.dx.com/p/elm327-obdii-bluetooth-car-diagnostic-wireless-transceiver-dongle-blue-183801.
Je to OBD modul kompatibilní s čipem ELM327. Neobsahuje přímo čip ELM327. Tyto diagnostiky jsou podstatně dražší (cca od 100$). Rozdíl je pouze v rychlosti a taky kompatibilitě (spíše nekompatibilitě) s některými programy.
Tento modul vyjde na cca 300,- Kč a poštovné z Číny je zdarma.
Modul není nutné nijak zprovozňovat ani oživovat. Jen se připojí do OBD zásuvky a funguje. Nyní už vše závisí na obslužném software.

Programů je spousta, tak zde uvedu jen ty které mě zaujaly a zároveň jsou plně funkční na mém OBD modulu a na vozidlech Dacia.

SW pro Android
Torque Pro - DOWNLOAD (v.1.8.8)
starší verze - DOWNLOAD (v.1.8.49) - tuto verzi použijte, pokud máte problémy s novější verzí)
Asi nejlepší a nejpropracovanější SW pro Android. Je to nejen diagnostika, ale také palubní počítač se spoustou funkcí.
Zobrazuje chybové kódy, real-time informace z řídící jednotky vozidla, automatické měření některých veličin (např. okamžitá spotřeba, otáčky, teplota motoru, ...), real-time grafy, pokud máte v telefonu GPS, tak umí zakreslit záznam cest a spoustu dalších vychytávek. Program také podporuje instalaci pluginů. Některé si popíšeme dále. A také widgety přímo na plochu.
Instalace se provádí standardně z APK balíčku. Po instalaci je jen potřeba zapnout Bluetooth. Po prvním spuštění je potřeba nastavit profil automobilu a následně spárovat telefon s modulem, co máte připojený v OBD zásuvce. Spárovací heslo bývá obvykle 0000 nebo 1234.

Torque Widget - DOWNLOAD z Google Play (free)
Widget je aplikace, kterou si můzete umístit přímo na plochu mobilu/tabletu a mít tak informace ihned po ruce.Track Recorder (Torque Plugin) - DOWNLOAD z Google Play (free)
Track Recorder je plugin pro aplikaci Torque, který umožňuje nahrávat video z telefonu (např. cestu kudy jedete) a současně do videa umí přidat vámi vybrané sledované hodnoty stavu vozidla načítané z řídící jednotky vozu pomocí OBD adaptéru. Zajímavou funkcí je i možnost nechat si zobrazit záznam trasy kudy jste jeli. Využívají se pro toto Google Maps a lze mapu i poloprůhledně zobrazit do nahrávaného videa.Racing Meter (Torque Plugin) - DOWNLOAD
Racing Meter je plugin pro aplikaci Torque, který umožňuje zobrazení údajů jako přístrojový štít. Zajímavou funkcí je HUD, kdy se displej zrcadlově obrátí a položením telefonu za přední okno ho lze využít jako head-up display.SW pro Windows
Stejně tak jako u Android zařízení, tak i u PC/NB s Windows je nejprve potřeba spárovat OBD modul s PC a zadat spárovací heslo.
Diagnostických programů je spousta. Uvádím zde čtyři, které jsem testoval a které mi fungovaly.

ScanMaster ELM - DOWNLOAD
Naprosto dostačující SW. Obsahuje vše, co je potřeba, měření live dat, grafy, mazání chyb, ... Navíc je i v češtině.
Výhodou tohoto programu je, že v něm lze navolit přímo typ OBD II modulu (COM, USB, Bluetooth). Takže Bluetooth moduly fungují přímo bez instalace emulačního SW.
Vybalte archiv a program nainstalujte ze souboru ScanMasterELM_2.1.104.771.exe.
Návod na zprovoznění programu je v archivu. Některé antiviry detekují generátory klíče jako trojany. Pokud vám tato hláška vyskočí, dočasně vypněte antivir. Vir v archivu není.
Po instalaci zvolte v nastavení typ OBD II modulu (v mém případě bluetooth), spárujte zařízení, poté klikněte na tlačítko Read a data se už online načítají.ScanTool.Net - DOWNLOAD
Tento SW byl dodán na CD s OBD II modulem.
Pro správnou funkci je potřeba nainstalovat emulátor bluetooth na sériový port COM - software BlueSoleil (je také dodán na CD).
SW BlueSoleil je potřeba také pro další diagnostické SW (DigiMoto, DDT2000, ...), které mají komunikaci pouze přes COM port a neumí komunikovat přímo přes bluetooth.
Vybalte archiv a program nainstalujte ze souboru BlueSoleil.msi.
Poté nainstalujete samotný diagnostický program ScanTool.Net ze souboru scantool_net113win.exe.
Spusťte IVT BlueSoleil a dejte vyhledat zařízení. Měl by se najít OBDII modul. Zařízení spárujte. Klikněte pravým tlačítkem na OBDII a zvolte Status a zkontrolujte, na který COM port se zařízení nastavilo (např. COM5). Po spuštění ScanTool.Net klikněte na Options a vyberte v nastavení COM port, který byl navolený v BlueSoleil a uložte.

DigiMoto - DOWNLOAD
Také celkem slušný SW. Snad ještě lepší jak ten předchozí. Umí i logovat hodnoty, načte hodně měřených hodnot. Je velmi rychlý.
Vybalte archiv a program nainstalujte ze souboru Digimoto 4.03.exe.
Poté aplikujte crack. Po spuštěná SW zapište nějaké údaje pro přihlášení.
V nastavení programu zvolte COM port, který je nastavený v programu BlueSoleil jako virtuální port pro bluetooth OBDII modul.DDT2000 - DOWNLOAD
Komplexní diagnostika pro vozy Dacia/Renault/Nisan.
Vybalte archiv a poté postupujte přesně podle návodu, který je součástí archivu a je umístěn v souboru "DDT2000 Installation Instructions.doc".
V nastavení programu zvolte COM port, který je nastavený v programu BlueSoleil jako virtuální port pro bluetooth OBDII modul.Všechen zde zmíněný SW jsem také umístil do sekce Download.

Počet přístupů: 554282

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix