Sobota 21.7.2018

 

Výměna plastové fólie budíků

Jestli se vám nelíbí původní podklad přístrojových budíků, tak je možnost si je vyměnit.
Hledal jsem v internetových obchodech, které fólie do přístrojů nabízí (někdy pod názvem "polepy budíků" nebo "plastové šablony budíků"), ale nenašel jsem v ČR ani jedinou, která by je dělala pro Dacie.
V tom případě vám zbývá pouze individuální návrh a vytištění u některé firmy, co se s tím zabývá. Rozhodně bych nedoporučoval tisk na fólii v domácích podmínkách.
Provedl jsem si grafický návrh, oslovil jsem firmu Tuningsamolepka a ta mi nový štít podle mého návrhu vytiskla.
Pro zhotovení nové fólie ve stejné velikosti je potřeba naskenovat původní fólii a tu firmě poslat mailem. Pokud by se vám nechtělo přístrojovku rozebírat 2x, tak ZDE si můžete stáhnout mnou naskenovanou původní fólii z budíků v potřebné velikosti a kvalitě.
Když už jsem se rozhodl nechat si vyrobit nový potisk budíků, tak jsem zrovna udělal více změn:
- změněné stupnice budíků
- u levých kontrolek přidána kontrolka vyhřívání sedadel (uprostřed)
- místo pravých kontrolek výřez pro display PP
- kontrolky předních a zadních mlhovek a otevřených dveří přesunuty doprostřed (4.řada)
- zrušený otvor pro tlačítko nastavení hodin (přesunuto jinam)
- kontrolka v druhé řadě uprostřed změněna z tečky na zámek (imobilizér)Nejprve je potřeba demontovat základní desku z přístrojů. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX20. Odšroubujte kryt mezi volantem a přístrojovkou (2 šrouby pod volantem) a kryt sundejte.
Sundejte taky kapličku přístrojů.
Tak se dostanete k šroubům, co drží budíky přístrojů. Odšroubujte 2 šrouby dole a 4 šrouby po stranách a přístroje opatrně vytáhněte.
Odpojte 2 konektory vzadu a máte budíky venku.Nyní musíte sundat ručičky budíků. Tady postupujte obezřetně, ať je neulomíte. Jsou jen s plastu.
Ručičky jsou na oskách pouze naražené. Není tam žádný závit. Ale drží velmi pevně.
Táhnout za ručičky musíte ve směru osky. Neviklat ani nenaklánět, jinak ta plastová trubička, co je na osce, praskne.
Je dobré si něčím pomoct. Např. nůžkami nebo šroubovákem. Doporučuji také podložit si něčím nástroj, kterým si pomáháte, ať si nepoškrábete podklad přístrojů (alespoň papírem).
Táhněte ručičkou směrem od osky a při tom s ní lehce pootočte proti směru hodinových ručiček a měla by se uvolnit.
Neotáčet ve směru hodinových ručiček, protože to by se otáčela ručička i s oskou. Proti směru má ručička doraz a z osky se "vykroutí".Teď můžeme konečně přistoupit k sundání původní fólie. K tomu budete potřebovat šroubovák TORX10.
Odšroubujte všechny šrouby, co drží černý plast a tento plast sundejte.
Poté přístrojovku otočte a sundejte horní krycí plast. Tak se dostanete k fólii. Ta drží pouze na čtyřech malých zobáčcích ve středu rychloměru a otáčkoměru (na každé straně 2) (viz červené šipky). Fólii stačí pouze vycvaknout z těch to zobáčků a máte ji venku.Novou fólii pouze položte na bílý plast a zacvakněte do zobáčků. Měla by pasovat přesně. :)
Nyní můžeme přistoupit k montáži přístrojů zpět.
Nejprve nasadíme ručičky přesně do pozice, jak byly před demontáží.
Opačným postupem jako byla demontáž, provedeme montáž základní desky zpět.
Připojíme konektory na přístroje a zašroubujeme je zpět.
Pokud jsme pracovali pečlivě, tak bude náš výsledek vypadat nějak takhle:Pracujte obezřetně. V žádném případě nenesu zodpovědnost za to, pokud si neodborným zásahem zničíte základní desku v přístrojovém štítu!

Počet přístupů: 554287

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix