Sobota 21.7.2018

 

Audio v autě

Někomu stačí v autě obyčejné autorádio a dva repráčky ve dveřích v hodnotě celkem do 1000,- Kč. A stejně většinu cesty jede potichu.
Pokud jste ale fandové do hudby (jako já), tak se s tímto určitě nespokojíte a chce to něco trochu víc.
Do audio sestavy v autě se dá investovat i několik desítek tisíc. Vzhledem k tomu, že Dacie jsou levnější auta, se spokojíme s nižší částkou. :)
Co je potřeba nakoupit, aby to hrálo tak nějak obstojně:
- autorádio s MP3 s USB vstupem (nedovedu si představit, že bych v dnešní době tahal do auta CD, stačí jedna malá flashka, na kterou si uložím MP3ky, které zrovna chci poslouchat) a s výstupem na 4 repro
- 4 (dvou nebo třípásmové) reproduktory průměr 13 cm (do dveří se větší nevlezou, na zadní plato můžou být i 16 cm) (možná nebudou potřeba, záleží na výbavě vozu)
- subwoofer do kufru
- zesilovač pro subwoofer
- stereo cinch kabel délky 5 m (propojovací M-M)
- barevná (černobílá nebo černočervená) dvojlinka 2 x 2 m (k repro do dveří) (možná nebude potřeba, záleží na výbavě vozu)
- barevná (černobílá nebo černočervená) dvojlinka 2 x 5 m (k repro na zadní plato) (možná nebude potřeba, záleží na výbavě vozu)
- redukce konektoru na anténu (možná nebude potřeba, záleží na typu autorádia)
Cena za celou tuto audiosestavu byla kolem 5 tisíc korun.


Teď záleží na tom, jakou máte výbavu vozidla. Pokud jen tu základní, tak budete muset natahat kabeláž do dveří, pokud tu střední (jako já), tak kabeláž na rádio máte již připravenu a pokud tu nejvyšší, tak budete mít pravděpodobně už namontované i reproduktory. Ale zjistil jsem, že ani to není vždy pravidlem.
Nejprve je potřeba natáhnout kabeláž. Vytáhněte přihrádku ve středové konzoli, která funguje jako záslepka místo autorádia (DIN zásuvka). Má nahoře a dole zámečky, takže stačí lehce zapáčit např. šroubovákem.
Za touto přihrádkou je nachystaný anténní konektor a ISO konektor pro připojení rádia (jeho zapojení je tady). Pokud nemáte kabeláž do dveří, tak z tohoto konektoru napojte kabely a protáhněte je za přístrojovkou ke dveřím. Zde je protáhněte husím krkem, co je mezi dveřmi a karosérií. Sundejte krytku reproduktoru ve dveřích a kabel si protáhněte sem.
Na kabel si nacvakněte faston konektory pro reproduktory. Jeden je menší a jeden větší. Dejte si pozor na správnou polaritu reproduktorů (proto taky ta barevná dvojlinka), jinak budou reproduktory v protifázi a nebudou hrát dobře.


Od ISO konektoru je ještě potřeba natáhnout kabely k reproduktorům na zadní plato (do kufru), cinch kabel k zesilovači a napájení zesilovače.
Vše protáhneme společně. Opět od ISO konektoru za přístrojovkou. Tentokrát je potřeba oddělat kobereček u řidiče a protáhnout všechny kabely dolů. Pak oddělat těsnící gumu u prahu (u řidiče i u spolujezdce za řidičem a tyto kabely protáhnout (je tam celkem dost místa). Odklopte zadní sedák a v rohu kde se stýká spodní sedák s opěradlem je místo, kde se dají kabely protáhnout do kufru.
Pak už jen dejte zpátky kobereček a těsnící gumu kolem dveří.
Kabely od reproduktorů připojte k ISO konektoru (viz zde). Napájení zesilovače je nejlepší připojit na napájení autorádia, tak se vám zapne současně se zapnutím rádia (samozřejmě i vypne). Doporučuji však použít silnější pojistku, která je pro autorádio (záleží na výkonu zesilovače).
Plus pól připojte do ISO konektoru na pin č.7 (červený) a mínus pól na pin č.8 (černý).
Připojte autorádio - celou kostku ISO konektoru do rádia (obě části). Pokud máte rádio, které má nestandardní konektor, tak si musíte sehnat redukci z ISO na ten nestandardní.
Cinch kabely zapojete do výstupu z rádia označeného Line Out (linkový výstup).
Na konektor antény budete pravděpodobně potřebovat redukci. Auta Renault-Dacia používají konektor krátký silný a většina autorádií má anténní zásuvku na dlouhý úzký konektor.


Nyní už můžete rádio zacvaknout do DIN panelu.
Montáž reproduktorů do dveří je naprosto jednoduchá. Stačí připojit konektory a reproduktory přišroubovat do držáku. Budete na to potřebovat bit TORX15.
Montáž reproduktorů do zadního plata je trochu složitější. Musí se nejprve vyříznout otvory na umístění reproduktorů. Vzhledem k tomu, že pod tímto platem je plech, tak je lepší si označit (propíchnout) střed reproduktoru zespodu (z kufru), aby jste se trefili do výřezu v plechu.
Protože zadní plato je celkem měkké a vruty by v něm nedrželi, je potřeba reproduktory do něčeho přichytit zespodu. Zároveň jsem řešil, kam upevnit zesilovač. Z toho důvodu jsem se rozhodl reproduktory upevnit do dřevotřískové desky, kterou jsem umístil do kufru a reproduktory do ní přichytil vruty přes plato. Zároveň jsem desku očalounil modrým kobercem, aby lépe vypadala.
Do desky je před montáží ještě potřeba vyříznout dva kruhové otvory na reproduktory a jeden obdélníkový (viz nákres), protože ten spodní plech má na sobě nějaký držák se šroubem (od středu více vlevo).
Než zašroubujete vruty do desky, nejprve na reproduktory připojte konektory a vyzkoušejte funkčnost, přišroubujte zesilovač (zatím nezapojený) k desce a teprve teď přišroubujte reproduktory do desky.
Pokud budete pracovat sami, tak je potřeba si desku něčím zespodu zapřít. Jinak je lepší, když vám ji bude z kufru někdo přidržovat.


Nyní umístěte do kufru subwoofer (nebo dva středobasové reproduktory jako mám já) a zafixujte je proti posunutí. Pokud máte na dně kufru koberec, tak celkem dobře postačuje suchý zip.
Teď už jen stačí elektrické zapojení zesilovače a reproduktorů.
Připojte subwoofer (reprobedny) k zesilovači na výstup (většinou označený Speaker). Opět dbejte na správnou polaritu (GND je mínus).
Cinch kabely připojte do linkového vstupu zesilovače označeného Line In.
Jako poslední připojete napájení zesilovače. GND je záporný pól (kostra). Kladný pól je označen +12V.
pravděpodobně budete mít na zesilovači ještě konektor Remote. To je dálkové zapínání/vypínání. Tento kontakt stačí propojit s napájecím plus pólem a nebo tento kontak vyvést na vypínač a zesilovač spínat nezávisle na rádiu. Tak to mám i já, ale pak je potřeba z kabiny přivést ještě o jeden kabel více.
No a máme hotovo.
Teď už jen zapnout rádio a kochat se svou oblíbenou hudbou při jízdě.
Ale pozor, aby jste se nekochali moc a nedopadli jako pan doktor v jednom známém českém filmu. :)

No a ještě krátké video, jak vypadá v mým autě "audio v provozu".

Omlouvám se za horší kvalitu, je to natáčeno pouze mobilem. Časem dodám něco kvalitnějšího.Počet přístupů: 554293

Design & program by Hantronix
Copyright ©2006-2017 Hantronix